Múzeumpedagógiai foglalkozások 2024 tavasz


MÚZEUMPEDAGÓGIAI  FOGLALKOZÁSOK 2024 TAVASZ

  

 

KIEMELT FOGLALKOZÁS - ŐRÖLD MEG A GABONÁD, SÜSD MEG A KENYERED!


A kiemelt programunkon résztvevő gyermekek autentikus környezetben kísérhetik végig a gabona elvetésétől a kenyér születéséig tartó utat. Új látványmalmunkban kipróbálhatják a gabonafeldolgozás kezdeti fázisának, a búza őrlésnek kézi és gépi módjait, megőrölhetik saját búzájukat, a Festetics közösségi térben pedig megtapasztalhatják a tradicionális kenyérdagasztás és sütés közösségi élményét. Saját cipójukat dagasztják, majd formázzák meg, ezután pedig közösen vetik be a kemencébe. Felsős és középiskolás korosztáy esetén a program része a növénytermesztési kiállítás bejárása, ahol megismerhetőek a gabona vetésétől a malomba kerüléséig végbemenő termesztés fázisok.

 

 

 

 

orles2.jpg

 

 

 

kek-cinege.jpg

 

KIEMELT FOGLALKOZÁS - Sajttól kerek a világ


A foglalkozás keretén belül a diákok - az állattenyésztési tárlatot végigjárva - megismerkednek a tejelő állatokkal, a hazánkban tartott jellemző fajtákkal és azok legfontosabb hasznosításai módozataival, értékmérő tulajdonságaival, valamint a tejfeldolgozás hagyományos eszközeivel, berendezéseivel és a tejből készíthető végtermékek széles palettájával. A program gyakorlati részében végig követhetik egy natúr gomolyasajt elkészítésének folyamatát, amelyben lehetőségük nyílik az aktív részvételre is, a sajtformázást a gyerekek maguk is kipróbálhatják. Mindeközben érdekes információkat hallhatnak a sajtkészítés szakmai alapvetéseiről, legfontosabb alapanyagairól és kellékeiről. A gomolyát az erdélyi pásztorszállásokra jellemző technikával és eszközökkel készítjük, ami alkalmat nyújt a havasi pásztorkodás ma is élő gyakorlatáról szóló beszélgetésre. A kisebb gyerekek modell tehenünk segítségével kipróbálhatják a kézi fejés módját. A foglalkozást sajtkóstolással zárjuk.

 

 

 

 

KIEMELT FOGLALKOZÁS - Báránybodorító

 

 

Ezen kreativitást előtérbe helyező foglalkozás keretében a gyerekek - korosztályuknak megfelelő módon – megismerkedhetnek a gyapjúval. Az Állattenyésztési kiállításban megfigyelhetik a nyírás eszközeit, példákat láthatnak a különböző juh fajtákra.  Beszélgetünk és megnézzük a gyapjú feldolgozás eszközeit a juh nyírásától a kártolásig. Tapinthatják és párosíthatják a különböző állatokat fedő szőr típusokat. Foglalkozunk a nemezelés történetével, ezután a kisebbek kollázsképet készítenek gyapjú felhasználásával, a nagyobbak pedig kipróbálhatják a tűnemezelés fortélyait és elkészíthetik saját háziállatukat.

 

 

  

 

 

allat.jpg

 

 

 

                      

 

Honeybee-landing-on-milkthistle02.jpg

 

 

Szorgos rovarok a kiskertben 

 

A foglalkozás során a gyerekek megismerhetik a beporzás jelentőségét, hallhatnak a beporzó rovarok csoportjairól, szerepükről és az őket veszélyeztető tényezőkről. Megfigyelhetik az élménygazdaság kiskertjében virágzó növények sokféleségét, a rovarok diverzitását. Szó esik arról, hogy milyen módon tudják segíteni ők maguk ezeknek az élőlényeknek a fennmaradását. Lehetőség nyílik a méhek társadalmának, a méhészek munkájának és eszközeinek megismerésére, a program zárásaként mézkóstolásra.  

 

  

 

Majorbéli öttusa

 

Élménygazdaságunk számos szabadtéri játékkal várja a gyermekeket. Az ingergazdag  környezet, a szabad tér csapatversenyek, sorversenyek  megtartására is kiváló. Egy kihelyezett testnevelés óra keretében a diákok  játékosan tehetik próbára ügyességüket, megismerhetik a régi idők egyszerű fából készült  játékait, a kötélhúzás izgalmát, megtanulnak csapatban dolgozni. A versenyszámok közös jellemzője, hogy kapcsolódnak a falusi életmódhoz, a földművelő-állattartó kisgazdálkodás hagyományaihoz, ennek eszköztárát, szerszámait használják fel a feladatok során.

 

 

20190923-105615-.jpg

 

 

 

 

 

 

  

Múzeumi felfedező

 

 

 

Vezetéssel összekötött rövid múzeumbejárás után, színes, játékos feladatlapok 3-5 fős csoportokban történő megoldására van lehetőség kiállításainkban. A feladatlapok témakörei: növénytermesztés, állattenyésztés, szőlészet, gabonatisztítás, kismesterségek és a Georgikon. A feladatlapok megoldása során a gyermekek maguk kutatnak a válaszok után a kiállításokban, így egyéni ismereteket szereznek az adott területről, a megoldás után pedig kiváló lehetőség nyílik arra, hogy akár már az iskolai tanóra keretében egymással megosszák tapasztalataikat.

 muzfelfedez.jpg

 

 

  

 

 

 

 

 

 

enkiskertem.jpg

 

 

Én kis kertem

 A foglalkozás keretében a gyerekek - korosztályuknak megfelelő módon – az Élménygazdaság parcelláit és egységeit bejárva megismerkedhetnek a kerttel, a benne élő lágyszárú növényekkel. Beszélgetünk a veteményesről, a fűszerkertről, a virágágyásokról, illetve megtekintjük a gabonaparcellát. Szó esik a vetésnaptárról, a vetésforgóról, a palántázás módszereiről. Ezután a gyakorlatban is elsajátítják a kertészkedés és a vetés fortélyait, kipróbálják a kertészkedés szerszámait, eszközeit. A foglalkozás folyamán vetőszalagot készítünk, amit a szintén saját maguk által előkészített szabadföldi ágyásba helyeznek, végül meglocsolják. A program végén gyerekek közös munkával egy hazavihető zsázsa kiskertetet készítenek, ily módon az iskolában/óvodában tovább gyakorolhatják a kertészkedés fortélyait.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az aranygyapjú titkai

 

A program keretében a gyerekek - korosztályuknak megfelelő módon - az Állattenyésztési kiállítás vonatkozó anyagán keresztül megismerkedhetnek a juhtartás hagyományos módozataival, eszközeivel, haszonvételeivel; illetve a hazai tenyésztésű juhfajtákkal. A nagyobbakkal kitekintünk Festetics Imre a maga korában úttörő tudományos és nemesítő munkásságára is. Ezt követően bemutatjuk a hagyományos gyapjúfeldolgozás néhány régi eszközét. Lépésről-lépésre elmeséljük a feldolgozás folyamatát, magát a gyapjút is megtapinthatják különböző stációkban – a nyers bundától a fonálig. Különböző típusú szövő eszközök segítségével bemutatjuk a szövés és nemezelés technikáját. A résztvevőknek lehetőségük nyílik kézbe venni, kipróbálni a gyapjúfeldolgozás eszközeit és a különböző nemeztárgyakat. A foglalkozás végén lesétálunk az Élménygazdaságba, ahol saját juhaink etetése zárja a programot.

 

 

aranygyapju.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Vissza a nyitóoldalra
Akadálymentes verzió